wtorek, 25 kwietnia 2017

Dlaczego warto pisać?Wszędzie co chwila mówi się i pisze o tym, dlaczego warto czytać. Powstaje na ten temat niezliczona ilość akcji i kampanii. Zapominamy jednak o pisaniu, z którego wbrew pozorom także płynie wiele korzyści. Co daje nam pisanie?

1.    Wyrażanie myśli
Dużo osób ma problem ze składnym wypowiadaniem się i wyrażaniem tego, co chcą przekazać. Pisanie jest dobrym ćwiczeniem ułatwiającym pozbycie się tego problemu. Przy okazji nie czujemy wtedy na sobie takiej presji i możemy zastanawiać się spokojnie nad kolejnymi zdaniami, bo nikt nie czeka na natychmiastową reakcję. 

2.    Zasad ortografii i interpunkcji
Tak jak i czytanie pisanie pomaga nam dość nieświadomie popracować nad naszą ortografią i interpunkcją. Zwłaszcza jeśli wiemy, że nasze wypociny ktoś przeczyta – wtedy motywacja by tekst było dobrze napisany jest jeszcze większa. Bo to trochę głupio jeśli koleżanka wyłapie w naszym „dziele” kilkanaście błędów, a tym bardziej, jeśli zrobi to osoba obca, albo taka, na której opinii nam zależy.

3.    Słownictwo
Strasznie źle czyta się artykuły w których autor co chwila powtarza to samo słowo. W końcu jeśli napiszę, że jeśli w końcu nie skończę z tym powtarzaniem to się w końcu na mnie zdenerwujecie, to nie będzie to brzmiało dobrze. Dlatego zwłaszcza przy dłuższych tekstach jesteśmy wręcz zmuszeni poszukiwania synonimów i wyrażeń, które mogą zastąpić nasze powtarzające się zwroty. 


Co pisać?
Wszystko. Co tylko przyjdzie nam do głowy. Najpopularniejsze są dzienniki(strasznie podoba mi się idea dzienników jednozdaniowych, ale jakoś nie umiem się do tego zabrać) i pamiętniki( których będę jeszcze pisać w jednej z najbliższych notek, gdzie dokładniej napiszę o zaletach tej formy). Ale możliwości jest naprawdę bardzo, bardzo dużo. Można (tak jak ja) założyć bloga ( swoją drogą bardzo polecam, ale ostrzegam, że to uzależnia). Warto też robić notatki np. podczas czytania książek. O robieniu list zadań czy prowadzeniu kalendarza nawet nie wspominam. 

Dlaczego papier i pióro są lepsze niż telefon?
Teraz w telefonach (a także laptopach, tabletach itd.) mamy praktycznie wszystko. I ma to oczywiście dużo plusów. Ale ja jednak jestem zwolenniczką bardziej „tradycyjnych” rzeczy(nawet ok. 70-80% moich notek, które tu publikuję, albo przynajmniej ich wstępne formy  są najpierw tworzone na papierze). Po za tym naukowo udowodniono, że ręczne pisanie lepiej rozwija mózg. Aktywuje ono ośrodki odpowiedzialne za koncentrację, dobrą pamięć, orientację przestrzenną, umiejętność rozwiązywania problemów. 

Dlatego zachęcam do sięgnięcia po pióro (w ostateczności po długopis, ale pióro wieczne ma znacznie więcej zalet również naukowo udowodnionych) i kartkę albo notes i pisania, pisania, i jeszcze raz pisania.

2 komentarze:

  1. No to biorę kartkę i pióro, czas zabrać się za pisanie ;)

    OdpowiedzUsuń